Blog- lęk, nerwica lękowa

X

 

 

Przejdź

 Poradnia psychologiczna Online

 

 

 

 

 

Psycholog Częstochowa- zadzwoń i umów sesję psychoterapii

 Psycholog, psychoterapeuta

 OLIWIA MAZELEWSKA- SOKOŁOWSKA 

 502 291 584

 

           

Kiedy psychiatra?

        Czasem warto również skorzystać z konsultacji jakie oferuje lekarz psychiatra. To, że zmagamy się z kryzysem życiowym, nerwicą czy depresją i korzystamy z pomocy lekarza psychiatry lub psychologa nie zawsze jest jednoznaczne z tym, że cierpimy na chorobę psychiczną. Niekiedy tego rodzaju przeświadczenie lub obawa przed taką etykietką mogą zniechęcać do podjęcia terapii. Choroba psychiczna jest jak każda inna choroba, czymś co może dotknąć każdego i na co przecież nie mamy bezpośredniego wpływu, a przeciąganie decyzji o podjęciu leczenia może prowadzić do jej postępowania.

      Problem, który zaczyna przeciągać się przez lata, sprawia, że zaczynamy się do niego przyzwyczajać, żyć wokół tego co on nam dyktuje. Im dłużej nasze życie jest mu podporządkowane, tym trudniej jest się z jego szponów wydostać. I choć nadal cierpimy i jesteśmy nim zniewoleni nadal nie podejmujemy żadnych kroków aby dokonać zmian. Powszechnie wiadomo, że do wszystkiego, nawet tego co najgorsze można się przyzwyczaić.

       Z tego względu warto pamiętać, że to my jesteśmy ostatecznym decydentem i w swoich sprawach życiowych i w sprawach dbałości o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. I to od nas zależy czy na chwilę zatrzymamy się nad samym sobą, zaopiekujemy się swoim zdrowiem, zastanowimy czego tak naprawdę potrzebujemy, dokąd zmierzamy czy to co robimy dla siebie i swojego życia jest tym czego pragniemy, tym co czyni nasze życie takim jakim chcemy by było.

                                                                                                                                                                                                     Zapraszam

 Oliwia Mazelewska- Sokołowska

 Psychoterapeuta, Psycholog Częstochowa

 

 

Kiedy do psychologa?

Kiedy ludzie szukają pomocy psychologa, psychoterapeuty? Kiedy trudno jest zdecydować się na szukanie tego rodzaju pomocy?

       Częstym powodem poszukiwania pomocy psychologicznej może być chęć poradzenia sobie z objawami depresyjnymi czy nerwicowymi (często lęk, nerwica natręctw, fobia społeczna) lub poszukiwanie wsparcia w poradzeniu sobie z trudną sytuacją życiową. Może to być również potrzeba poszukiwania celu, sensu, pomysłu na dokonanie w życiu zmian, dyktowane brakiem poczucia satysfakcji z tego co jest obecnie. Czasem są to także trudności związane z problemami w kontaktach z rodziną lub ludźmi w naszym otoczeniu, brak wiary w swoje możliwości i niedocenianie własnych umiejętności.

      To co jest charakterystyczne dla problemów depresyjnych to brak wiary w to, że sytuacja w której się znaleźliśmy to sytuacja z którą możemy sobie poradzić. Tak jak nie wierzymy w to, że cokolwiek może się zmienić, tak też nie wierzymy, że ktokolwiek może nam pomóc. Jest to pułapką depresji, poddanie się której może ważyć na tym czy zdecydujemy się szukać dla siebie pomocy psychologicznej. Z problemami nerwicowymi i depresyjnymi można sobie poradzić. Zwlekanie z poszukiwaniem pomocy może powodować pogłębianie się naszych problemów.

       Inną przyczyną odmawiania sobie szukania pomocy jest obawa przed przyznaniem się do porażki, niemocy, do własnych słabości czy też odczuwanie niechęci do proszenia o pomoc. Problem ten dotyczy często mężczyzn, którym trudniej okazać swoje słabości co jest też częściowo uwarunkowane kulturowo i społecznie (choć nie oznacza to że trudność ta omija kobiety). W tej sytuacji można się próbować zastanowić czy jednak nie było by warto porzucić takiego sposobu postępowania oraz jakie ponosimy tego osobiste koszty i jak długo jeszcze jesteśmy w stanie w ten sposób funkcjonować.

       Zdarza się też często, że powodem poszukiwania pomocy psychologicznej jest niejasny dla nas dyskomfort czy niepokój wynikający z niepodejmowania pewnych trudnych decyzji życiowych czy też odkładanie na później ostatecznych kroków co do rozwiązania pewnych dylematów, podjęcia decyzji o dokonaniu zmian. Na co dzień możemy czuć wtedy zmęczenie, znużenie, jesteśmy poirytowani, czy smutni, może nawet odczuwamy pewne dolegliwości w ciele (np. ból karku, szyi, drętwienie rąk, nóg), które ignorujemy, spychamy gdzieś na bok, nie wiedząc lub trochę intuicyjnie odczuwając co jest tak naprawdę ich przyczyną. Wtedy pędząc wśród problemów dnia codziennego zostajemy w marazmie, więzieniu które zaczynamy sobie sami stwarzać, nie widzimy drogi wyjścia z naszej sytuacji, nie odczuwamy satysfakcji ze swojego życia, tracimy nadzieję na zmianę i lepsze jutro. A najbardziej wyniszczającym stresem dla człowieka jest stres towarzyszący w sposób ciągły, podstępnie osłabiający nasz organizm, prowadzący nierzadko również do chorób somatycznych.

Kiedy spodziewać się efektów? Czy dobry psycholog już na pierwszej wizycie powie mi co mam robić?

       Psycholog nie daje rad, ani odpowiedzi. Nie może (a nawet nie powinien) podejmować za innych decyzji co do tego jak z danym problemem sobie radzić czy też w żaden sposób sugerować w jaki sposób ktoś w swoim życiu w danej sprawie ma postępować. Zadaniem psychologa jest takie współuczestniczenie w procesie naszego szukania rozwiązań dla problemów (m.in. poprzez zadawanie pytań lub stosowanie innych technik terapeutycznych), które pozwoli nam, na samodzielne znalezienie odpowiedzi na pytania, które sobie stawiamy oraz umożliwi samodzielne znalezienie rozwiązania dla problemu z którym się borykamy. Spotkania terapeutyczne to pewien proces wymagający czasu i cierpliwości.

     Najczęściej pierwsze spotkanie służy zebraniu informacji dotyczących naszego problemu. Czasem wystarczająca jest jedna wizyta albo cykl konsultacji, a jeszcze innym razem konsultacje stanowią wstęp do psychoterapii. Nie ma gotowych instrukcji, recept jak należy postępować w określonych sytuacjach, każdy człowiek jest inny. Nikt nie chce przecież by psycholog traktował go szablonowo, dopasowując do znanych mu teorii psychologicznych. Na czym to więc polega? Przede wszystkim na zadawaniu pytań, które pomogą wskazać drogę do rozwiązania problemu lub pokażą jak Państwo mogą sami tego rozwiązania szukać. Psychoterapeuta nie zna rozwiązań dla Państwa problemów, ale zna sposoby jak tych rozwiązań szukać.

Czy wizyta u psychologa to dobry pomysł?

       Wiele osób na pierwszej wizycie przyznaje, że bardzo długo zastanawiało się czy na taką wizytę się zdecydować i czy będzie to dobry pomysł, aby w ich przypadku z takiej pomocy korzystać. Jedni podają, że mieli wątpliwość czy problem z którym się zgłaszają nie jest zbyt błahy by udać się z nim do psychologa. Inni czuli się na tyle bezradni wobec swoich problemów, że mieli wrażenie, że nic nie może im już pomóc. Dla psychologa nie ma problemów, które uchodzą za błahe i nie ma problemów, które nie zostaną potraktowane poważnie, na wizytę można przyjść z każdym problemem. Nawet jeśli czujemy, że coś stanowi dla nas trudność i być może poradzilibyśmy sobie z tym w efekcie sami, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia osoby, która przy pomocy rozmowy i pytań terapeutycznych wspomoże nas w poszukiwaniu rozwiązania dla naszych problemów.

Konsultacja psychologiczna- czas trwania to około 50 min. Zazwyczaj służy rozpoznaniu oczekiwań i potrzeb. Konsultacja nosi w sobie elementy wywiadu psychologicznego, interwencji kryzysowych jak i działań psychoterapeutycznych przenikających się wzajemnie. Zdarza się, że jedna lub kilka konsultacji psychologicznych są wystarczające dla przezwyciężenia trudności lub rozwiązania problemu, a czasem przemieniają się one w cykl spotkań konsultacyjnych lub psychoterapeutycznych. Wtedy to konsultacja lub konsultacje bywają wstępem do psychoterapii.

Konsultacje psychologiczne

Twój e-mail lub telefon:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Zadzwoń do Psycholog Częstochowa

Poradnia psychologiczno-terapeutyczna

"Otwarci w dialogu"

psycholog, psychoterapeuta

Oliwia Mazelewska- Sokołowska

ul. Jasnogórska 38

42-202 Częstochowa

mazelewska@gmail.com

Napisz do Psycholog Częstochowa i umów się na psychoterapię

+ 48 502 291 584

Adres i mapa dojazdu