Jak pracuje psycholog, psychoterapeuta? Na czym polega psychoterapia?


 

 

Pierwsza konsultacja- Najczęściej służy ustaleniu oczekiwań i możliwości wspólnej pracy, m.in. omawiany jest sposób pracy i częstotliwość spotkań. Służy też zebraniu pierwszych informacji związanych z powodem przyjścia. Jest czas na pytania i wątpliwości. Trwa około 60 min.

 

Psychoterapia indywidualna- jest to cykl 50- 60 min. spotkań polegających na rozmowie terapeutycznej, a także wykorzystaniu innych technik terapeutycznych. 

 

W jaki sposób pracuję?

 

     Oprócz rozmowy terapeutycznej (jest to rodzaj rozmowy na którą składa się specyficzny rodzaj pytań prowadzących do refleksji i nowych spojrzeń), stosuję też m. in. takie techniki pracy jak: ustawienia rodzinne, genogram, konferencja z częściami siebie, eksternalizacja i personifikacja problemu, praca z symbolami, metafory. Zdarza się, że pracujemy również między sesjami. Odbywa się to w formie zadawanych prac domowych, samoobserwacji, pytań do przemyślenia itp.

     Traktuję swoją pracę z pasją i zapałem. Staram się abyśmy wspólnie odkrywali to co w danej osobie jest potencjałem, który można rozwinąć, szukali tego co można wzmocnić i podbudować, gdzie szukać siły, która pomoże radzić sobie z trudnościami jakie stawia nam codzienne życie. Poszukuję w ludziach tego co najlepsze i jest to właśnie to co daje mi największą satysfakcję, poczucie sensu i zadowolenie z mojej pracy.

Jak długo trwa terapia i jak często odbywają się spotkania?

 

      Częstotliwość spotkań ustalana jest wspólnie na pierwszej konsultacji. W pierwszych etapach pracy zazwyczaj proponuję aby spotkania odbywały się w odstępach cotygodniowych. Ta częstotliwość spotkań może utrzymywać się od kilku lub kilkunastu spotkań lub dłużej w zależności od zgłaszanych problemów, możliwości i zapotrzebowania danej osoby. Po tym etapie są proponowane spotkania w odstępach 2 tygodniowych, następnie 3 tygodniowych, a później nawet miesięcznych czy 2,3 miesięcznych. Wszystko to jest bardzo indywidualne i jest ustalane wspólnie, zależne też od indywidualnego zapotrzebowania zgłaszającej się na terapię osoby. Czasem wystarczy kilka lub kilkanaście spotkań, a czasem psychoterapia trwa przez miesiące, sięgając nawet roku lub ponad.

 

      Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej na temat psychoterapii zachęcam do zapoznania się z poradnikiem dla osób, korzystających z psychoterapii. Poradnik opisuje podstawową wiedzę, metody, zasady etyczne, bezpieczeństwo, relacje klientów, wywiady z terapeutami i superwizorami 8 nurtów.

Pobierz e-book "Psychoterapia po ludzku", wydany przez wrocławskie Stowarzyszenie INTRO (kliknij poniżej, aby pobrać poradnik w formacie pdf):

[pobierz] 7.4 MB psychoterapia-po-ludzku--poradnik

Źródło pliku: http://www.psychotekst.pl

Terapia systemowa- Jaka to terapia?     

                

      Terapia systemowa jest krótkoterminową, niepatologizującą, efektywną i skuteczną praktyką psychoterapii oraz innych kontekstów zawodowych kontaktów międzyludzkich. Jest konsekwencją przeniesienia do psychoterapii "nowszego" myślenia, które pojawiło się po połowie XX w. Więcej na temat terapii systemowej można przeczytać na stronie www.wtts.edu.pl lub w poradniku "Psychoterapia po ludzku" do pobrania powyżej.