Kiedy do psychologa? Kiedy psychoterapia?


Psychoterapia Częstochowa
Psychoterapia Częstochowa

Kiedy ludzie szukają pomocy psychologa, psychoterapeuty? Kiedy trudno jest zdecydować się na szukanie tego rodzaju pomocy?

 

      Częstym powodem poszukiwania pomocy psychologicznej może być chęć poradzenia sobie z objawami depresyjnymi czy nerwicowymi (często lęk, nerwica natręctw, fobia społeczna) lub poszukiwanie wsparcia w poradzeniu sobie z trudną sytuacją życiową. Może to być również potrzeba poszukiwania celu, sensu, pomysłu na dokonanie w życiu zmian, dyktowane brakiem poczucia satysfakcji z tego co jest obecnie. Czasem są to także trudności związane z problemami w kontaktach z rodziną lub ludźmi w naszym otoczeniu, brak wiary w swoje możliwości i niedocenianie własnych umiejętności.

     

      To co jest charakterystyczne dla problemów depresyjnych to brak wiary w to, że sytuacja w której się znaleźliśmy to sytuacja z którą możemy sobie poradzić. Tak jak nie wierzymy w to, że cokolwiek może się zmienić, tak też nie wierzymy, że ktokolwiek może nam pomóc. Jest to pułapką depresji, poddanie się której może ważyć na tym czy zdecydujemy się szukać dla siebie pomocy psychologicznej. Z problemami nerwicowymi i depresyjnymi można sobie poradzić. Zwlekanie z poszukiwaniem pomocy może powodować pogłębianie się naszych problemów.

 

Kiedy psychiatra? 

 

      Czasem warto również skorzystać z konsultacji jakie oferuje lekarz psychiatra. To, że zmagamy się z kryzysem życiowym, nerwicą czy depresją i korzystamy z pomocy lekarza psychiatry lub psychologa nie zawsze jest jednoznaczne z tym, że cierpimy na chorobę psychiczną. Niekiedy tego rodzaju przeświadczenie lub obawa przed taką etykietką mogą zniechęcać do podjęcia terapii. A i choroba psychiczna jest jak każda inna choroba czymś co może dotknąć każdego i na co przecież nie mamy bezpośredniego wpływu. A przeciąganie decyzji o podjęciu leczenia może prowadzić do jej postępowania.

 

      Problem, który zaczyna przeciągać się przez lata, sprawia, że zaczynamy się do niego przyzwyczajać, żyć wokół tego co on nam dyktuje. Im dłużej nasze życie jest mu podporządkowane, tym trudniej jest się z jego szponów wydostać. I choć nadal cierpimy i jesteśmy nim zniewoleni nadal nie podejmujemy żadnych kroków aby dokonać zmian. Powszechnie wiadomo, że do wszystkiego, nawet tego co najgorsze można się przyzwyczaić.


      Inną przyczyną odmawiania sobie szukania pomocy jest obawa przed przyznaniem się do porażki, niemocy, do własnych słabości czy też odczuwanie niechęci do proszenia o pomoc. Problem ten dotyczy często mężczyzn, którym trudniej okazać swoje słabości co jest też częściowo uwarunkowane kulturowo i społecznie (choć nie oznacza to że trudność ta omija kobiety). W tej sytuacji można się próbować zastanowić czy jednak nie było by warto porzucić takiego sposobu postępowania oraz jakie ponosimy tego osobiste koszty i jak długo jeszcze jesteśmy w stanie w ten sposób funkcjonować.

         Decyzje
Decyzje

     Zdarza się też często, że powodem poszukiwania pomocy psychologicznej jest niejasny dla nas dyskomfort czy niepokój wynikający z niepodejmowania pewnych trudnych decyzji życiowych czy też odkładanie na później ostatecznych kroków co do rozwiązania pewnych dylematów, podjęcia decyzji o dokonaniu zmian. Na co dzień możemy czuć wtedy zmęczenie, znużenie, jesteśmy poirytowani, czy smutni, może nawet odczuwamy pewne dolegliwości w ciele (np. ból karku, szyi, drętwienie rąk, nóg), które ignorujemy, spychamy gdzieś na bok, nie wiedząc lub trochę intuicyjnie odczuwając co jest tak naprawdę ich przyczyną.


      Wtedy pędząc wśród problemów dnia codziennego zostajemy w marazmie, więzieniu które zaczynamy sobie sami stwarzać, nie widzimy drogi wyjścia z naszej sytuacji, nie odczuwamy satysfakcji ze swojego życia, tracimy nadzieję na zmianę i lepsze jutro. A najbardziej wyniszczającym stresem dla człowieka jest stres towarzyszący w sposób ciągły, podstępnie osłabiający nasz organizm, prowadzący nierzadko również do chorób somatycznych.


      Z tego względu warto pamiętać, że to my jesteśmy ostatecznym decydentem i w swoich sprawach życiowych i w sprawach dbałości o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. I to od nas zależy czy na chwilę zatrzymamy się nad samym sobą, zaopiekujemy się swoim zdrowiem, zastanowimy czego tak naprawdę potrzebujemy, dokąd zmierzamy czy to co robimy dla siebie i swojego życia jest tym czego pragniemy, tym co czyni nasze życie takim jakim chcemy by było.

                                                                               

                                                                                Oliwia Mazelewska- Sokołowska

                                                                                                                   psycholog, psychoterapeuta

                                                                         Gabinet psychologiczny, Częstochowa


                                                Psycholog, Psychoterapia, Al. Wolności ,42- 200 Częstochowa