Jak pracuję?


W jaki sposób pracuję?


     Oprócz rozmowy terapeutycznej (jest to rodzaj rozmowy na którą składa się specyficzny rodzaj pytań prowadzących do refleksji i nowych spojrzeń), stosuję też m. in. takie techniki pracy jak: ustawienia rodzinne, genogram, konferencja z częściami siebie, eksternalizacja i personifikacja problemu, praca z symbolami, metafory. Zdarza się, że pracujemy również między sesjami. Odbywa się to w formie zadawanych prac domowych, samoobserwacji, pytań do przemyślenia itp.

     Traktuję swoją pracę z pasją i zapałem. Staram się abyśmy wspólnie odkrywali to co w danej osobie jest potencjałem, który można rozwinąć, szukali tego co można wzmocnić i podbudować, gdzie szukać siły, która pomoże radzić sobie z trudnościami jakie stawia nam codzienne życie. Poszukuję w ludziach tego co najlepsze i jest to właśnie to co daje mi największą satysfakcję, poczucie sensu i zadowolenie z mojej pracy.

Jak długo trwa terapia i jak często odbywają się spotkania?


      Częstotliwość spotkań ustalana jest wspólnie na pierwszej konsultacji. W pierwszych etapach pracy zazwyczaj proponuję aby spotkania odbywały się w odstępach cotygodniowych. Ta częstotliwość spotkań może utrzymywać się od kilku lub kilkunastu spotkań lub dłużej w zależności od zgłaszanych problemów, możliwości i zapotrzebowania danej osoby. Po tym etapie są proponowane spotkania w odstępach 2 tygodniowych, następnie 3 tygodniowych, a później nawet miesięcznych czy 2,3 miesięcznych. Wszystko to jest bardzo indywidualne i jest ustalane wspólnie, zależne też od indywidualnego zapotrzebowania zgłaszającej się na terapię osoby. Czasem wystarczy kilka lub kilkanaście spotkań, a czasem psychoterapia trwa przez miesiące, sięgając nawet roku lub ponad.

Czy dobry psycholog już na pierwszej wizycie poda mi instrukcje co mam robić?

 

   Psycholog nie daje rad, ani odpowiedzi. Nie może (a nawet nie powinien) podejmować za innych decyzji co do tego jak z danym problemem sobie radzić czy też w żaden sposób sugerować w jaki sposób ktoś w swoim życiu w danej sprawie ma postępować. Zadaniem psychologa jest takie współuczestniczenie w procesie naszego szukania rozwiązań dla problemów (m.in. poprzez zadawanie pytań lub stosowanie innych technik terapeutycznych), które pozwoli nam, na samodzielne znalezienie odpowiedzi na pytania, które sobie stawiamy oraz umożliwi samodzielne znalezienie rozwiązania dla problemu z którym się borykamy. Proszę pamiętać, że nie jest możliwe aby odbyło się to w ciągu jednej wizyty czy konsultacji. Spotkania terapeutyczne to pewien proces wymagający czasu i cierpliwości.

 

       Pamiętajmy, że nie jest to możliwe aby w czasie jednej wizyty znaleźli Państwo rozwiązanie (co nie znaczy, że nie zdarza się, że jedna wizyta okazuje się być wystarczająca). Najczęściej pierwsze spotkanie służy zebraniu informacji dotyczących naszego problemu. Nie ma gotowych instrukcji, recept jak należy postępować w określonych sytuacjach, każdy człowiek jest inny. Nikt nie chce przecież by psycholog traktował go szablonowo, dopasowując do znanych mu teorii psychologicznych.  Na czym to więc polega? Przede wszystkim na zadawaniu pytań, które pomogą wskazać drogę do rozwiązania problemu lub pokażą jak Państwo mogą sami tego rozwiązania szukać. Do tego potrzebny jest czas i cierpliwość. Psychoterapeuta nie zna rozwiązań dla Państwa problemów, ale zna sposoby jak tych rozwiązań szukać.

 

      Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej na temat psychoterapii zachęcam do zapoznania się z poradnikiem dla osób, korzystających z psychoterapii. Poradnik opisuje podstawową wiedzę, metody, zasady etyczne, bezpieczeństwo, relacje klientów, wywiady z terapeutami i superwizorami 8 nurtów.

Pobierz e-book "Psychoterapia po ludzku", wydany przez wrocławskie Stowarzyszenie INTRO (kliknij poniżej, aby pobrać poradnik w formacie pdf):

[pobierz] 7.4 MB psychoterapia-po-ludzku--poradnik

Źródło pliku: http://www.psychotekst.pl

Czy wizyta u psychologa to dobry pomysł?


      Wiele osób na pierwszej wizycie przyznaje, że bardzo długo zastanawiało się czy na taką wizytę się zdecydować i czy będzie to dobry pomysł, aby w ich przypadku z takiej pomocy korzystać. Jedni podają, że mieli wątpliwość czy problem z którym się zgłaszają nie jest zbyt błahy by udać się z nim do psychologa. Inni czuli się na tyle bezradni wobec swoich problemów, że mieli wrażenie, że nic nie może im już pomóc. Dla psychologa nie ma problemów, które uchodzą za błahe i nie ma problemów, które nie zostaną potraktowane poważnie, na wizytę można przyjść z każdym problemem. Nawet jeśli czujemy, że coś stanowi dla nas trudność i być może poradzilibyśmy sobie z tym w efekcie sami, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia osoby, która przy pomocy rozmowy i pytań terapeutycznych wspomoże nas w poszukiwaniu rozwiązania dla naszych problemów.

Terapia systemowa- Jaka to terapia?     

                

      Terapia systemowa jest krótkoterminową, niepatologizującą, efektywną i skuteczną praktyką psychoterapii oraz innych kontekstów zawodowych kontaktów międzyludzkich. Jest konsekwencją przeniesienia do psychoterapii "nowszego" myślenia, które pojawiło się po połowie XX w. Więcej na temat terapii systemowej można przeczytać na stronie www.wtts.edu.pl lub w poradniku "Psychoterapia po ludzku" do pobrania powyżej.

 

 

Psycholog, Psychoterapia, Al. Wolności ,42- 200 Częstochowa